www.mavi.benimforum.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Meraklısı İçin Notlar(*)

Meraklısı İçin Notlar(*) Empty Meraklısı İçin Notlar(*)

Mesaj   Perş. Tem. 03, 2008 8:18 pm

Bu sayfaları daha önce ziyaret etmiş olanlar duymuştur: 2004 yılı başlarında yayınlanan Visual C# konulu programcılık kitabımı yazarken beyinleri zirvede namlı muhterem Nihat Demirli-Yüksel İnan beylerin Visual C# .NET 2003 adlı kitabından çalıntı yaptığım iddiası ile hakkımda dava açıldı. Bu bilgiyi size verdikten sonra çalıntı yaparak kaleme almakla suçlandığım kitabın önsözünün "Meraklısı İçin Notlar" başlıklı kısmını sizinle paylaşmak istiyorum.

"1990 yılından bu yana Türkçe olarak yayınlanmış bilgisayar dergilerinin ve kitaplarının neredeyse hepsini edinip incelerim veya okurum. Birkaç yıl öncesine kadar bilgisayar kitapları konusundaki gelişmelerden haberdar olmak için İngilizce kitapları da incelemek gerekiyordu. Ancak son birkaç yıldır belli başlı yayınevlerinin kitapları Türkçe’ye çevriliyor, bazıları ise araklanıyor(çevirilerin yetersiz olduğunu herkes kabul ediyor). Bilgisayar konulu yerli-yabancı kitapları incelerken en çok ilgilendiğim konu anlatım tekniğidir.

Kanımca, bir konu veya olay hakkında bilgi verilirken o disiplinle ilgili kavramları kullanmak yazar için en kolayıdır. Örneğin Visual C# söz konusu olduğunda CLASS deyip geçerseniz metin kısacık olur. Ancak CLASS kavramını kullanmadan okura Class’ları ve Class’ların işlevini anlatmaya çalışmak ancak olayı iyi hikaye etmekle mümkündür. Bu düşünce iledir ki, yazdığım kitaplarda(tabiatıyla bu kitaplarda bilim yapmıyoruz; sonuçta elin gavurlarının yazdığı programlama dillerini anlatıyoruz) kavramsal bilgi vermek yerine konuyu örnek olay üzerinde anlatmayı deniyorum.

Belki bazı okurlar bazı konuları fazla uzattığımı düşüneceklerdir. Bunu söyleyenler haklı olabilirler. Ancak bu kitabı okuyanların üniversite seçme sınavındaki öğrenciler gibi konsantre olup metni çok dikkatli okuyacaklarını varsayıp ona göre bir anlatım tekniği seçemem. Konuyu uzatmadan ve tekrar yapmadan yazılanların ilk okumada anlaşılmasını sağlamak bana göre mümkün değildir veya sihirbaz olmak gerekir.

Bu kitabı yazmaya başlamadan önce yerli-yabancı Visual C# konulu çok sayıda kitabı inceledim. Bütün kitaplar değişkenler, döngüler, formlar ve diğer konular hakkında anlaşılır şekilde bilgi içeri­yordu. Ancak konu veritabanı olunca işin rengi değişiyordu; kimisi sanki karşılarında Microsoft’un SQL Server’veya başka bir veritabanı programını geliştiren firmanın programcılarının olduğunu sanıyor, kimisinin ise ne anlattığı anlaşılmıyordu. Bu nedenle Visual C# .NET’in veritabanı özelliklerinin bir okumada hemen anlaşılmasını sağlamak ve kimseyi çok sayıda kitaptan aynı konuyu tekrar tekrar okumak zorunda bırakmamak için bazen konuyu biraz uzattığım oldu. Bu kitapta yazılanların basitliğine ve kolay anla­şılmasına tepki duyanlara “bir kitabı veya bir konuyu 2. defa okumanın ne kadar sıkıcı olduğunu” hatırlatmak istiyorum.

Sınıflar hakkında bilgi içeren bölümü kaleme almadan önce 4 kaynaktan özellikler üzerine yazılmış olan metinleri alıp Delphi ve Visual Basic 6.0 ile program geliştirmesine rağmen sınıf kavramına uzak olan 3 kişiye okutup ne anladıklarını sordum. Sonuçlar olumsuzdu: Çünkü yerli-yabancı bilgisayar kitabı yazarları­mız sanki karşılarında nesneye yönelik programlama ile ilgili kavramlara sahip veya C++ gibi bir dil ile yıllardır program yazanlar varmış gibi bir anlatım tekniğini seçiyorlar.

Bu kitabı yazarken nesnelerin form üzerindeki konumlarını sürükle-bırak tekniği ile değiştirmeyi atladığımı sonradan fark ettim. Baktım ki bütün kitaplar sürükle-bırak tekniği hakkında bilgi içeriyor. Hemen okudum. Ancak seçilen anlatım tekniği ile okurun yazılanları anlaması için akla karayı seçme­sinin gerekli olduğunu gördüm. Tabii ki bu yorumu kendi algılama kapasiteme ve konuyu öğrenme isteğime göre yaptım.

Özellikle üniversite ve meslek yüksek okullarında değişik programlama dillerinin anlatıldığı dersler bulunmaktadır. Bu derslerden nasıl geçeceğini kara kara düşünen öğrenci arkadaşımız gidip ilgili prog­ramlama dilini anlatan kitapları edinmektedir. Bazı yazar arkadaşlarımız hedef okur grubu olarak kendilerine öğrencileri seçmektedir. Yakın bir zamana kadar benim hedef okurlarım genellikle programcı olmak veya programcılığı meslek edinmek isteyenlerdi. Bu nedenle bütün programcılık kitaplarım veritabanı ağırlıklıydı. Bu kitapla birlikte ben de öğrencileri hedeflemeye başladım. Ancak programcıları tümden göz ardı etmedim.

Bu kitabın fazlası var eksiği yok. Veritabanı uygulamaları geliştirmek için, Windows Servisleri yazmak için, C# diline hakim olmak için, C ve C++ derslerini kolay geçmek için bu kitabın fazlası var eksiği yok. Bu kitabın potansiyel okurlarının hepsisin Visual C#’ı bütün yönleri ile öğrenmek istemeyeceği gerçeğinden yola çıkarak kendimce bazı konuları es geçtim."
* Rahmetli Şair Attila İlhan'ın kitaplarında 'Meraklısı İçin Notlar" olurdu.